• شنبه ۲۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-10884-5
  • منبع خبر : تولیدی
  • چاپ

مدیر کل هماهنگی اقتصادی و امور بین‌المللی استانداری کرمان:

تبدیل کرمان به پایتخت انرژی تجدیدپذیر کشور/رکورد فعال شدن واحدهای راکد استان را خواهیم زد

سال‌ها بود که سیاسی‌کاری‌های سیاسیون نفس مردم استان کرمان را به شمار انداخته بودند و دیگر مردم کرمان رمقی برای نفس کشیدن نداشتند، متاسفانه سیاسیون تنها چیزی که مدنظرشان نبود، رفاه مردم و توسعه استان بود؛ به‌گونه‌ای که کرمان با دارا بودن بزرگترین سرمایه‌ها و پتانسیل‌ها بسیار عقب افتاده بود و مرکز استان که سنبل شهرستان‌های استان کرمان بود، بیشتر شبیه یک روستا بود تا شهر. میزان محرومیت شهرستان‌های دیگر مخصوصا شهرستان‌های جنوبی استان غیرقابل وصف است، تا اینکه در چهار سال قبل مردی سکان استان را در دست گرفت که تنها دغدغه‌ی او بهبود معیشت مردم برپایه توانمندسازی آنها نه گداپروری و توسعه همه جانبه استان بود و او کسی نبود جزی «علیرضا رزم حسینی».

"رضا سنجری" مدیر کل هماهنگی اقتصادی و امور بین‌المللی استانداری کرمان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، با اشاره به تحولات سیاسی بین‌المللی که برخی از مسایل داخلی کشورها از آنها تاثر می گیرند، گفت: پتانسیل‌هایی که در کشور ایران و مخصوصا استان کرمان در بخش‌های انرژی تجدیدپذیر و معادن وجود دارد، در دنیا بی‌نظیر است.

افزایش سرعت صدور مجوزها، سرمایه‌گذاران خارجی را به کرمان آورد

وی پتانسیل انرژی خورشیدی استان کرمان را در دنیا بی‌نظیر دانست و افزود: این موارد مزیت‌هایی هستند که علی‌رغم افزایش تحریم‌ها، سرمایه گذاران خارجی علاقمندند که در این بخش در استان کرمان سرمایه گذاری کنند، اما تحریم‌ها هزینه‌های سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهند.

مدیر کل هماهنگی اقتصادی و امور بین‌المللی استانداری کرمان با اشاره به افتتاح نیروگاه 20 مگاواتی انرژی خورشیدی علی‌رغم تحریم‌ها توسط سرمایه‌گذار خارجی، عنوان کرد: این اقدام نشان داد که با سرمایه‌گذاری خارجی نیز می‌توان کارهای بزرگ انجام داد.

وی به دلیل رغبت سرمایه‌گذاران خارجی در استان کرمان پرداخت و اظهار کرد: سرمایه گذار خارجی با مطالعه مزیت‌های استان کرمان و اینکه هزینه‌هایی اجرایی طرح و بروکراسی های اداری در استان کرمان کاهش یافته است، از جمله دلایل علاقه سرمایه‌گذار خارجی در استان کرمان می باشد.

خورشید، سرمایه‌گذاران خارجی را به استان کرمان آورد

سنجری با تاکید بر اینکه باید سرمایه‌گذار واقعی را پیدا کنیم و دستگاه‌ها در دام هر پیشنهادی نیفتند، اظهار کرد:این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد و زمانی که سرمایه‌گذار واقعی را یافتند، دستگاه‌ها در امر سرعت بخشیدن به اجرای پروژه با سرمایه‌گذار حداکثر همکاری را انجام دهند.

وی واگذاری زمین را یکی از دلایل افزایش زمان برای سرمایه‌گذاری برشمرد و تصریح کرد: با توجه به‌اینکه نیروگاه‌های خورشیدی که در سطح گسترده هستند، بنابراین باید در مناطق که از نظر ارتفاع، میزان تابش نور خورشید و گرد و خاک مناسب هستند و خاص احداث نیروگاه خورشیدی هستند، شناسایی کنیم.

مدیر کل هماهنگی اقتصادی و امور بین‌المللی استانداری کرمان از انعقاد تفاهمنامه احداث نیروگاه 2 هزار مگاواتی طی 10 سال در استان کرمان خبر داد و تصریح کرد: این تفاهمنامه بین استانداری کرمان، وزارت نیرو و شرکت سانتا منعقد شد و در حال شناسایی شهرستان هایی که این مزیت در آنها وجود دارد، هستیم، به‌گونه‌ای که سیستم دولتی اقدامات اولیه(استعلامات، رعایت حریم‌ها و ...) را به‌جای سرمایه‌گذار انجام می‌دهد و در نهایت در قالب یک بسته ارایه خواهد کرد، تا سرمایه‌گذار در کوتاه‌ترین مدت بتواند اجرای پروژه را آغاز کند.

وی از لزوم توازن توسعه در بخش انرژی خورشیدی سخن به میان آورد و مطرح کرد: از لحاظ پدافند غیر‌عامل نباید همه نیروگاه‌ها در مرکز استان احداث شوند و این توازن باعث خواهد شد که تولید انرژی برق در سطح استان گسترده باشد و در همان منطقه مصرف شود و با افت انرژی به دلیل انتقال روبرو نشویم و به همین رو است که به دنبال شناسایی شهرستان هایی که مزیت تولید انرژی خورشیدی را دارند، هستیم.

سنجری توسعه متوازن را از سیاست‌های مدیریت استان دانست و بیان کرد: سقف پشت بام خانه‌ها در مقیاس های کوچک، برای نصب پنل های خورشیدی بسیار خوب می باشد و بدون اتصال به شبکه می توان آن را استفاده کرد که هزینه سرمایه‌گذاری را کاهش می دهد، که این مهم به فرهنگسازی دارد و اکنون چند شرکت پیشنهاد داده‌اند که پشت‌بام خانه‌ها را از سلول‌های خورشیدی فرش کنند که برای تحقق آن باید مالکان خانه‌ها اجازه استفاده از پشت‌بام‌هایشان را بدهند که یا خود مالک ساختمان یا شرکت سرمایه‌گذار این اقدام را انجام دهد.

وی اضافه کرد: با بانک مذاکراتی در خصوص اختصاص تسهیلات خاصی به مالکان ساختمان‌ها در جهت احداث پنل خورشیدی در پشت‌بام‌هایشان داشته ایم ضمن آنکه کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز در این جهت گام‌های بسیار خوبی برداشته است، ضمن آنکه به دنبال احداث مزرعه خورشیدی نیز می باشیم.

مدیر کل هماهنگی اقتصادی و امور بین‌المللی استانداری کرمان از لزوم آموزش و فرهنگسازی در راستای نگهداری پنل‌های خورشیدی احداث شده در پشت‌بام‌ها سخن گفت و عنوان کرد: اگر این مهم فرهنگسازی نشود، فردی که در جهت اجرای پنل‌های خورشیدی در پشت‌بام‌ها گام برداشته است، متضرر خواهد شد.

وی با بیان این مطلب که برای جذب بیشتر سرمایه‌گذار  خارجی به سمت احداث مزرعه خورشیدی حرکت کرده ایم، تصریح کرد: اجرای پروژه های تولید انرژی خورشیدی به محیط زیست هیچ آسیبی وارد نمی کند.

سنجری با اشاره به اینکه نام استان کرمان را شهر آفتاب گذاشته ایم، اعلام کرد: با توجه به‌اینکه استان کرمان مزیت فوق العاده‌ای در تولید انرژی خوشیدی دارد، بنابراین استان کرمان را به عنوان پایتخت انرژی تجدیدپذیر کشور مطرح کرده ایم.

معین‌های اقتصادی توسعه متوازن در استان کرمان را کلید زده‌اند

وی به گام دوم مثلث توسعه اقتصادی و انتخاب معین‌های اقتصادی برای مناطق هشتگانه استان اشاره و اظهار کرد: افرادی که مدیریت فکر و توسعه مناطق استان کرمان را برعهده گرفته اند، نسبتا توازن توسعه ای مطلوبی در شهرستان‌ها برقرار کرده اند، ضمن‌آنکه معین‌های اقتصادی در کنار اقدامات اقتصادی، براساس مسئولیت‌های اجتماعی که دارند، اقدامات و سرمایه‌گذاری های خوبی در حوزه فرهنگی – اجتماعی انجام داده‌اند و همچنین بستر سرمایه‌گذاری‌های دیگری را برای سایر سرمایه‌گذاران فراهم کرده‌اند که باعث توازن توسعه‌ای در کل استان شده اند.

مدیر کل هماهنگی اقتصادی و امور بین‌المللی استانداری کرمان هم‌افزایی بین مناطق مختلف استان را یکی از نکات برجسته توسعه متوازن استان نام برد و به ایسنا گفت: معین‌های اقتصادی علاوه براینکه هر معین اقتصادی به منطقه خودش نگاه می کند، بسیاری از خواسته‌ها و نیاز‌ها خود را از مناطق دیگر استان تامین خواهند کرد.

وی با نوید اینکه ثمره اقدامات معین‌های اقتصادی را در آینده خواهیم چید، اظهار کرد: اگر به نقش بخش غیردولتی در بحث توسعه بهاء دهیم، ثمرات چشمگیری عایدمان خواهد شد.

این مقام مسئول بیان کرد: معین‌های اقتصادی روی پتانسیل‌های اقتصادی استان که شامل؛ بخش صنعت، فراوری مواد معدنی، اکتشاف مواد معدنی، انرژی‌های تجدیدپذیر، گردشگری می باشند، در حال کار کردن هستند و آنها را به یکدیگر متصل خواهند کرد.

وی از لزوم کوتاه کردن فرایند سرمایه‌گذاری به ایسنا گفت و اظهار کرد: افزایش قدرت رقابتی و تجمیع استعدادهای استان از مهمترین دستور کارهای مدیریت استان است و هیچگاه روی نقطه خاصی تاکید نمی‌کنیم و هر سرمایه‌گذاری که به استان ورود پیدا می کند به سمت مطالعه کل استان، آن را سوق می دهیم تا بتوانیم ضمن حفظ توازن منطقه‌ای، ارتباط بین پتانسیل‌های مناطق مختلف استان را رقم بزنیم.

سنجری GDP را یکی از مقایس های اقتصادی دانست و عنوان کرد: تولید ناخالص داخلی یا GDP یکی از مقیاس‌های اندازه اقتصاد است که ارزش کل کالاها و خدمات نهایی تولید شده در کشور در یک بازه زمانی معین را با توجه به واحد پول جاری اندازه‌گیری می‌کند.

وی اضافه کرد: بنابراین سهم صادرات غیرنفتی یکی از شاخص های اندازه‌گیری GDP است که اگر افزایش یافته باشد یعنی موفق بوده ایم، اگر در این بخش با کاهش روبرو بوده ایم باید ارزیابی کنیم که آیا تولید دچار مشکل بوده یا در صادرات به مشکل برخوده‌ایم.

مدیر کل هماهنگی اقتصادی و امور بین‌المللی استانداری کرمان به دلایل کاهش صادرات پرداخت وتصریح کرد: متاسفانه در گذشته پول کالای صادراتی بازگشت داده نشده و به همین منظور کانال‌های صادراتی نیاز به تغییر دارند ضمن آنکه عدم شناخت بازار هدف و صادرات نوین از جمله دلایل کاهش صادرات می باشند که اگر روی آنها کار کنیم، در بحث صادرات موفق خواهیم بود که اکنون معین‌های اقتصادی از مشاوران قوی در زمینه مطالعه بازارهای خارجی در راستای شناسایی بازارهای جهانی و سلیقه مشتریان، استفاده می کنند.

رکورد شکنی مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان در کشور

وی از انعقاد یک هزار و 300 تفاهمنامه استانی و شهرستانی در قالب مثلث توسعه اقتصادی خبر داد و اعلام کرد: از 75 هزار میلیارد تومان تفاهمنامه منعقد شده در این طرح، بالغ بر 30 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری آن محقق شده است، به‌طوریکه علی‌رغم همه محدودیت‌ها 40 درصد تفاهمنامه‌های مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان در چهار سال محقق شده که می‌توان مدعی بود که یک رکورد در کشور است.

این مقام مسئول ثمرات طرح مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان پرداخت و افزود:تاکنون 500 طرح مثلث توسعه اقتصادی به بهره‌برداری رسیده است که میزان سرمایه‌گذاری آنها بالغ بر 17 هزار میلیارد تومان بوده، همچنین 24 هزار اشتغال مستقیم از محل اجرای طرح‌های مثلث توسعه اقتصادی در استان کرمان رقم خورده است.

وی اصلی‌ترین دلیل موفقیت مثلث توسعه اقتصادی استان را هم‌افزایی بین همه ارکان استان دانست و مطرح کرد: دغدغه همه ارکان استان کرمان توسعه و پویایی اقتصادی استان شده است.

رزم‌حسینی دعواهای سیاسی که مردم کرمان را له کرده بود را به وفاق تبدیل کرد

سنجری با تاکید برآنکه اقتصاد و امنیت مکمل یکدیگر هستند، به ایسنا گفت: دستاوردهای مثلث توسعه اقتصادی از منظر فیزیکی همه آنها مشخص است و از بعد دیگر باعث ترغیب مسئولین در جهت جذب سرمایه‌گذار و تحقق اهداف توسعه ای شده است و آنچه که قابل تامل است این است که سیاست‌زدگی و سیاسی گری‌ها که در گذشته در استان کرمان به وفور مشاهده می‌کردیم اکنون به وفاق تبدیل شده است.

وی از تعجب‌زدگی مدیران ارشد کشوری از همدلی بین همه ارکان استان سخن گفت و اظهار کرد: این نیز جای تعجب دارد، به این دلیل که استانی که به میزان زیادی سیاست‌زدگی داشت، در چهار سال اخیر از آرامش سیاسی برخوردار شده است و امروز دیگر سلایق سیاسی در استان به اقدامات اقتصادی صدمه ای وارد نمی کند.

مدیر کل هماهنگی اقتصادی و امور بین‌المللی استانداری کرمان به دستاوردهای حضور سفرا و هییت‌های تجاری در استان کرمان، پرداخت و مطرح کرد: سفرای کشورهای مختلف به استان سفر می کنند و همچنین میزهای تجاری با کشورهای دیگر در اتاق بازرگانی کرمان برگزار می شود و اتاق بازرگانی بستری همکاری تجار ایرانی با تاجران خارجی را فراهم کرده است.

رکوردشکنی ابلاغ اعتبارات رونق اشتغال در سال جاری

وی از اتفاقات خوبی در بحث اعتبارات خوداشتغالی خبر داد و بیان کرد: در سال جاری تسهیلات خوداشتغالی بیش از سه برابر سال گذشته شده ضمن آنکه در بحث رونق تولید و افزایش واحدهای فعال در سال گذشته 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد که در سال جاری این رقم به 40 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است، همچنین به کارگروه اشتغال ظرفیت استفاده از منابع بانکی در سال جاری داده شده است و به طور کلی سال جاری، سال خوبی از نظر ابلاغ منابع اعتباری است.

سنجری با بیان این مطلب که فرهنگ خوداشتغالی در استان نهادینه نشده است، تصریح کرد: متاسفانه هنوز مردم به دنبال استخدام در دستگاه‌های دولتی یا شرکت‌های بزرگ هستند تا بدون دغدغه ماهانه حقوق دریافت کنند که باید این نگاه تغییر یابد.

وی به ایسنا گفت: واحدهای تولیدی که می خواهند شکل بگیرند اگر ما آنها را درگیر بروکراسی و زمان بری برای دادن زیرساخت و تسهیلات کنیم، طرح ممکن است زمانی به بهره‌برداری برسد که دیگر مقرون به‌صرفه نباشد، لذا کاهش صدور مجوزها بسیار مهم می باشد.

مدیر کل هماهنگی اقتصادی و امور بین‌المللی استانداری کرمان مطرح کرد: در سال گذشته باید 20 درصد واحدهای راکد در استان را فعال می کردیم اما با همه گرفتاری‌های 40 درصد واحدهای راکد فعال شدند، که امیدواریم در سال جاری رکورد سال گذشته را بشکنیم.

وی به لزوم نگاه تخصصی و کارشناسی به مقوله سرمایه‌گذاری تاکید کرد و ادامه داد: کاهش حداقل زمان سرمایه‌گذاری از عوامل توسعه می باشند.

گفت‌و‌گو از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر


انتهای پیام