• شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-4484-5
  • منبع خبر : تولیدی
  • چاپ

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در خانه ملت در گفت و گو با ایسنا:

انتقال آب از سد صفارود نتیجه ای جزء شکست ندارد/ آغاز عملیات اجرایی پروژه راه آهن جیرفت در سال جاری

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که بنده ایده استاندار کرمان مبنی براینکه طرح نجات دریاچه ارومیه را در جازموریان اجرا کنیم را قبول ندارم، تاکید کرد: انتقال آب از سد صفارود نتیجه ای جزء شکست برای استان ندارد و این سرمایه را باید در حوزه انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس صرف شود.

"یحیی کمالی پور" در حاشیه بازدید از خبرگزاری ایسنا منطقبه کویر و دیار با خبرنگاران این خبرگزاری ضمن تشکر از خبرگزاری ایسنا، گفت: در یک سال گذشته، خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، در اطلاع رسانی اخبار کارنامه خیلی خوبی ارایه داده است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه اخبار به سمت و سویی حرکت کند که باعث آگاهی بخشی مردم شود، ادامه داد: مردم در سایه این آگاهی بخشی، مسیر زندگی سیاسی، اجتماعی و فردی خود را انتخاب کنند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه روز به روز نقش رسانه ها در جوامع پررنگ تر می شود، اظهار کرد: فعالیت رسانه ها در حوزه های جمعی، شاهد بازتاب آن در کشور و دنیا هستیم و امروز مسئولین هر اقدامی که انجام دهند به در زیر ذره بین رسانه ها هستند، ضمن آنکه نگاه مردم در این است که از حوزه رسانه ها حداکثر بهره برداری را داشته باشند.

وی از جایگاه خبرگزاری ایسنا در جامعه سخن به میان آورد و بیان کرد: خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با اعتمادسازی که در میان مردم انجام داده است، باعث گردیده که مردم به خبرهایی که از طریق ایسنا گزارش می شود، بیشتر توجه کنند و قبول داشته باشند.

کمالی پور با بیان این مطلب که در سایه فرهنگسازی عمومی به واسطه اطلاع رسانی دقیق، بدون حاشیه و غرض ورزی، آینده درخشانی خواهیم داشت، افزود: خبر هر میزان که منطبق بر واقعیت باشد، اثرگذاری آن بیشتر خواهد بود، بنابراین خبرگزاری های که این سیاست را دنبال می کنند، مورد پذیرش مردم است و خبرگزاری ایسنا از جمله رسانه های مطمئن کشور و استان است.

خبرهای خوش برای مردم جیرفت

وی به تشریح اقدامات گازرسانی به جیرفت پرداخت و عنوان کرد: همه اقدامات گازرسانی به جیرفت انجام شده و در ماه جاری اقدامات خط انتقال و خط تغذیه آن آغاز می شود، ضمن آنکه جهاد نصر اهواز پیمانکار خط انتقال گاز به جیرفت است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی از اقدامات صورت گرفته در حوزه راه آهن سخن و مطرح کرد: مطالعات پروژه راه آهن جیرفت در ادوار گذشته انجام شده بود، اما اکنون در این دولت به مرحله اجرایی در آمده است و در سال جاری 50 میلیارد تومان  اعتبار به راه آهن جیرفت اختصاص داده شده است.

وی از مذاکرات با سرمایه گذاران خارجی در رابطه با احداث راه آهن جیرفت خبر داد و تصریح کرد: این خط راه آهن مسیر «بم – جیرفت – کهنوج - قلعه گنج – جاسک» و توسعه سواحل مکران را در برمی گیرد و با توجه به کوهستانی بودن این مسیر به بودجه بسیار زیادی برای احداث این راه آهن نیاز است و این بودجه را از طریق فاینانس خارجی می خواهیم، تامین کنیم.

کمالی از آغاز عملیات اجرایی پروژه راه آهن جیرفت در سال جاری خبر داد و بیان کرد: برای احداث این پروژه 50 میلیارد تومان کافی نیست، با توجه به اینکه زمان آغاز و پایان این پروژه مدت کوتاهی تعیین شده است، بنابراین در سال آینده بودجه این پروژه چندین برابر خواهد شد.

وی به حمل و نقل هوایی منطقه جیرفت اشاره و ادامه داد: اکنون سه پرواز در هفته از فرودگاه جیرفت انجام می شود و در آینده نزدیک از فرودگاه جیرفت هر روز پرواز خواهیم داشت، همچنین در توسعه راه های روستای، برق، مخابرات، آب آشامیدنی و سایر زیرساخت ها توفیقات خوبی داشته ایم.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی به مشکلات موجود در شهر جیرفت پرداخت و عنوان کرد: زندان جیرفت، خطر سیل، مخابرات و ... مشکلاتی وجود دارد که برخی از این مشکلات با حضور مسئولین کشور در اردیبهشت ماه در جیرفت مورد بررسی قرار گرفته تا در جهت رفع آنها اقدامات لازم صورت گیرد.

بحران کشاورزی جیرفت پایان یافت

وی از حضور بیش از دو سوم کابینه دولت در یک سال گذشته در جیرفت و عنبرآباد سخن گفت و اظهار کرد: فعالیت های بسیار خوبی را اتاق بازرگانی کرمان و جیرفت با همت مهندسین جوان در حوزه کشاورزی در حال انجام است، شایان ذکر است که در سالی که گذشت جیرفت کمترین بحران را در حوزه محصولات کشاورزی داشته است.

کمالی پور اضافه کرد: اکنون نیز برنامه ریزی های لازم برای جلوگیری از بحران کشاورزی در سال جاری را انجام داده ایم، ما فقط در مقطعی قیمت خیار و پیاز کاهش پیدا کرد و به مرحله خرید تضمینی نرسید، که امیدوارم سال جاری سال رونق تولید، اشتغال زایی پایدار در شهرستان های عنبرآباد و جیرفت شاهد باشیم.

وی از عزم جدی سرمایه گذران داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در جیرفت خبر داد و تصریح کرد: سال گذشته جلوی واردات میوه را گرفتیم، بنابراین مرکبات جنوب استان کرمان در سالی که گذشت بهترین وضعیت را داشتند و معتقدم که جنوب استان کرمان به تنهایی می تواند تمام نیازهای کشور در محصولات گلخانه ای، جالیزی و باغی را تامین کند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی از پتانسیل های جنوب استان کرمان سخن به میان آورد و مطرح کرد: 4 میلیون و 200 هزار تن محصول در سال یکی از ظرفیت های خوب این منطقه است که باید به آن توجه شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته کشت جایگزین در چند صد هکتار از راضی جیرفت و عنبرآباد صورت گرفت، ضمن آنکه در سال جاری نیز براساس روش های علمی و نیاز بازارهای داخلی و خارجی کشت جایگزین را در این منطقه تدام خواهیم داد.

وی سال 95 را سال خوبی برای جیرفت و عنبرآباد دانست و عنوان کرد: امیدواریم عملیاتی که در سال گذشته آغاز شده است، در سال جاری به بهره برداری برسند.

کمالی پور از اقدامات صورت گرفته در حوزه صنعت در شهرستان جیرفت سخن به میان آورد و افزود: موافقت های اولیه راه اندازی کارخانه لاستیک یرفت، اخذ شده و امیدواریم که در سال جاری عملیات اجرایی آن آغاز شود که در صورت بهره برداری از پروژه کارخانه لاستیک در جیرفت، اشتغال زیادی به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد شد.

استقبال آمریکا و اروپا از اسانس مرکبات جیرفت

وی محصولات مرکبات جیرفت را مرغوبیت و ارگانیک دانست و اعلام کرد: با توجه به استقبال کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین از اسانس مرکبات جیرفت، یک سرمایه گذار خارجی برای احداث کارخانه اسانس مرکبات جیرفت اعلام آمادگی کرده است و در سال جاری این کارخانه احداث و به بهره برداری خواهد رسید که با بهره برداری از این کارخانه برای 60 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد می شود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی از رغبت زیاد سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی و کشاورزی در جیرفت خبر داد و اظهار کرد: کارخانه مس کاتد که در سال 95 کلنگ آن به زمین زده شد، در سال جاری به بهره برداری می رسد، شایان ذکر است که در حوزه صنعت و معدن عملیات اجرایی طرح هایی دیگری آغاز و یا در سال جاری آغاز خواهد شد که باعث اشتغال بسیاری از جوانان ما در این حوزه می شود.

وی در ادامه با اشاره به تقسیم استان کرمان به مناطق هشتگانه از سوی استاندار کرمان و تعیین اتاق بازرگانی استان کرمان به عنوان معین منطقه جیرفت مطرح کرد: معین منطقه جیرفت و عنبرآباد نسبت به سایر مناطق اقتصادی استان، دورتر معرفی شد، همچنین پس از آن تحولاتی در اتاق کرمان رخ داد که باعث تاخیر در روند عملکرد معین اقتصادی این منطقه شد، اما در این مدت کوتاهی که ورود پیدا کرده اند از عملکرد آنها راضی هستیم.

کمالی پور تاکید کرد: کشاورزان جیرفت و عنبرآباد هر ساله به فروش محصولات خود مشکل داشته اند اما اتاق بازرگانی کرمان در این حوزه با جدیت ورود پیدا کرد و همچنین مجوز مرز هوایی که در حال اخذ مجوزهای آن هستیم، اتاق کرمان این موضوع را دنبال می کند و اگر مجوزها اخذ شوند، به سراسر دنیا می توانیم پرواز مستقیم داشته باشیم.

داستان سد جیرفت و جازموریان

وی به موضوعات مطرح شده در رابطه با جازموریان و سد جیرفت، پرداخت و عنوان کرد: اگر در سال جاری و یا سال 71 سد جیرفت نبود، چیزی به اسم جیرفت و کهنوج وجود نداشت که امروز بخواهیم از مشکلات جازموریان صحبت کنیم. در سال جاری در ثانیه یک هزار و 760 متر مکعب آب وارد سد جیرفت می ش.د که اگر این حجم آب را رها می کردند، جیرفت، عنبرآباد و کهنوج نابود می شدند.

کمالی پور افزود: متاسفانه تعصبات منطقه ای گاها ورود پیدا می کند و ما یکسری واقعیت ها را نادیده می گیریم، اکوسیستم حاکم بر طبیعت، خشکسالی ها و تغییرات آب و هوایی، بسترهایی را فراهم می کند که یک منطقه خشک و نقطه دیگر تبدیل به جنگل شود و این مهم چرخه طبیعت است.

وی مشکل جازموریان را سد جیرفت ندانست و بیان کرد: اگر آب وارد جازموریان شود، درصدی از مشکلات ما حل خواهد شد. قبل از بارندگی های سال جاری و اواخر سال گذشته، اگر کل سد جیرفت را تخلیه می کردیم، آب به جازموریان نمی رسید؛ ضمن آنکه تدابیری اندیشیده شده که 160متر مکعب در ثانیه آب به داخل رودخانه رها شود تا اتصال آب به جازموریان قطع نشود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی سد جیرفت را منبع آب آشامیدنی جیرفت و عنبرآباد دانست و گفت: سد بافت با 40 میلیون مترمکعب آب نیز منبع آب آشامیدنی مردم بافت است، در سال گذشته قبل از بارندگی ها، آب شهرستان رابر از طریق تانکر تامین می شد.

انتقال آب از سد صفارود با شکست روبرو خواهد شد

وی با بیان این مطلب که بنده ایده استاندار کرمان مبنی براینکه طرح نجات دریاچه ارومیه را در جازموریان اجرا کنیم را قبول ندارم، تاکید کرد: انتقال آب از سد صفارود نتیجه ای جزء شکست برای استان ندارد و این سرمایه را باید در حوزه انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس صرف شود، اگر در ارتفاعات بافت دوسال پی در پی بارندگی نداشته باشیم، حتی یک قطره آب در سد صفارود نخواهیم داشت.

انتخابات

کمالی پور خطاب به کاندیداتورهای ریاست جمهوری گفت: امیدواریم یک رقابت سالم و سازنده بین 6 کاندیداتورها را شاهد باشیم و شعارهایی که نمی توانند به آن جامه عمل بپوشانند، ندهند، فردی که مردم انتخاب کنند، مورد قبول ما خواهد بود و امیدوار هستیم مردم گزینه ای را انتخاب کنند که تعهد، تخصص و اخلاق مداری را سرلوحه کار خود قرار دهد.

وی اضافه کرد: امروز کشور در حوزه اقتصاد، اشتغال و تولیدات مشکل دارد و هر کدام از کاندیداتورهای ریاست جمهوری بتواند با برنامه های کاربردی و عملی به این سه دغدغه مردم پایان دهد، معتقدم مردم باید به آن رای دهند.

گفت و گو از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر


انتهای پیام