• شنبه ۲۰ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-3984-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان:

نزدیک به ۳۰ هزار تن از محصول خرمای شمال استان از دست رفته است

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان گفت: نزدیک به ۳۰ هزار تن از محصول خرمای شهرستان های ریگان، فهرج و نرماشیر (معادل ۲۰ درصدکل محصول) دچار خسارت شده که ارزش ریالی آن ۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "عباس سعیدی" امروز ۲۰ مردادماه در جلسه بررسی مشکلات خشکیدگی خوشه خرما در دفتر سرپرست استانداری کرمان اظهار کرد: چندین سال درگیر عارضه خشکیدگی خوشه خرما هستیم و هر ساله به نخلستان ها خسارت می زند و این عارضه بر اثر شدت و مدت زمان گرما در نقاط پَست اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه عارضه خشکیدگی در زمان رسیدن خرما اتفاق می افتد و محصول از دست می رود تصریح کرد: تداوم گرمای امسال به نخلستان ها خسارت بیشتری زده که نسبت به سال های گذشته متوسط دما ۵ درجه افزایش و رطوبت ۵ درصد کاهش داشته است.

سعیدی بیان کرد: نزدیک به ۳۰ هزار تن از محصول خرمای شهرستان های ریگان، فهرج و نرماشیر (معادل ۲۰ درصدکل محصول) دچار خسارت شده که ارزش ریالی آن ۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: از چهار سال قبل با همکاری تحقیقات کشاورزی برای حل مشکل خشکیدگی خوشه خرما پیشنهاد داده و اجرا شد که استفاده از کیسه های متقال و تغذیه با عناصر مناسب است و این کار تا ۴۵ درصد کاهش خسارت خشکیدگی خوشه خرما را به دنبال داشت.

وی با بین اینکه کشیدن کیسه های متقال روی خوشه خرما اجازه تردد هوا را داده و چند سال قابل استفاده است و هوای اطراف خوشه خرما را خنک نگه می دارد تصریح کرد: استفاده از کیسه های پلاستیک مشکل را بدتر می کند.

سعیدی با اشاره به خسارت عارضه خشکیدگی خوشه خرما و کاهش درآمد کشاورزان و مشکلات دیگر گفت: پرداختی بیمه عدد بسیار جزئی و خسارت وارده سنگین است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در ادامه با اشاره مشکل کارتن خرما در روزهای اخیر در شهرستان های خرماخیز گفت: جلوی صادرات کارتن گرفته و قرار شد تعاون روستایی مقداری کارتن وارد کند و اکنون در استان مشکل کمبود کارتن نداریم اما قیمت بالاست.

وی با اشاره به احتکار و افزایش قیمت کارتن خرما افزود: باید تعزیرات و فرمانداری ها بحث را دنبال و برخورد کنند.

سعیدی درباره خرید تضمینی خرما تصریح کرد: قیمت خرید تضمینی خرما با قیمت واقعی خرما خیلی تفاوت دارد و به دلیل افت شدید قیمت خرما این کار را انجام ندادیم.

وی بیان کرد: فرمانداران نباید قیمت برای محصولات کشاورزی تعیین کنند اما امسال نیز در صورت نیاز، خرید حمایتی خرما توسط دولت ادامه خواهد داشت

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: