• چهارشنبه ۲۴ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-10214-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

رییس پیشگیری پلیس فتا استان کرمان:

40 درصد از جرایم اینترنتی را کودکان 18 تا 26 سال انجام می‌دهند/هر ایرانی به طور میانگین عضو 13 کانال و گروه اجتماعی

رییس پیشگیری پلیس فتا استان کرمان به بررسی نقش فضای مجازی در تغییر سبک زندگی پرداخت و گفت: علیرغم کارکردهای مثبت فضای مجازی، متاسفانه کودکان بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، سروان "محمدرضا زنگی آبادی" در کارگاه «فضای مجازی و سبک زندگی» در دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر در راستای مقابله با آسیب‌های فضای مجازی، «ممنوع کردن» و «آزاد گذاشتن» استفاده از اینترنت و فضای مجازی را مناسب ندانست و افزود: بهترین روش استفاده از اینترنت و  فضای مجازی، استفاده آگاهانه است.

رییس پیشگیری پلیس فتا استان کرمان به آسیب‌شناسی فضای مجازی پرداخت و گفت: قطع ارتباط با خانواده، اعتیاد اینترنتی، ابتلاء به اختلال روان‌شناختی موبوفوبیا، ارتباط با جنس مخالف، ترویج ابتذال و خشونت و آموزش مطالب غیراخلاقی و بی‌فایده، از مهم‌ترین آسیب‌های فضای مجازی است.

زنگی آبادی، با اشاره به افزایش 46 درصدی جرایم اینترنتی در سطح کشور افزود: بالغ بر10 درصد جرایم اینترنتی مربوط به کودکان 15 تا 17 ساله است و همچنین بیش از 40 درصد از جرایم را کودکان 18 تا 26 سال انجام می‌دهند.

رییس پیشگیری پلیس فتا استان کرمان، به اختلال روان‌شناختی موبوفوبیا نیز اشاره کرد و گفت: موبوفوبیا یا نوبوفوبیا، به معنای بروز استرس و اضطراب شدید به علت (ترس از نداشتن موبایل)  بوده که بخشی از جامعه را درگیر کرده است.

وی، سرقت اطلاعات شخصی را از نگرانی‌های اکثر کاربران دانست و بیان کرد: عضویت در کانال‌ها و گروه‌های بی‌مصرف و خطرناک و غیراخلاقی موجب بروز آسیب و هک تلفن خواهد شد

زنگی آبادی، از مردم خواست به هر کانال و گروهی اعتماد نکنند و گفت: آمارها بیانگر این است که هر ایرانی به طور میانگین در 13 کانال و گروه اجتماعی عضو شده است.

رئیس پیشگیری پلیس فتا استان کرمان، بازی‌های خشن و هیجانی و یا معرفی سبک زندگی غربی را از دیگر آسیب‌ها برای کودکان دانست و تاکید کرد: محتواهای غیر اخلاقی، آفت گوشی‌های همراه شده است.

وی به سخنان مقام معظم رهبری پیرامون فرهنگ‌سازی برای استفاده صحیح از فضای مجازی نیز اشاره کرد و افزود: شناخت خطر، ارتقای دانش خانواده، افزایش مهارت در استفاده از فضای مجازی،  نظارت و هدایت، چرخه پیشگیری از آسیب‌هاست.

زنگی آبادی، «شناخت خطر» در فضای مجازی را مهم دانست و گفت: ارتقای دانش خانواده‌ها و فرهنگ‌سازی نحوه صحیح استفاده از فضای مجازی می‌تواند جامعه را بیمه کند.

رئیس پیشگیری پلیس فتا استان کرمان، «افزایش مهارت» و «ارتقای سواد رسانه‌ای» را نیز در کاهش آسیب‌ها موثر دانست و افزود: در همین راستا، سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir با محتواهای آموزشی، در دسترس همه علاقه‌مندان قرار گرفته است.

وی، نظارت و قانون‌گذاری در خانواده برای استفاده از اینترنت و فضای مجازی را لازم دانست و تاکیدکرد: با شناسایی استعدادهای کودکان و جوانان و هدایت فعالیت‌های آنان به سمت رفتارهای  مناسب و جامعه‌پسند می‌توان نرخ جرایم اینترنتی را کاهش داد.

زنگی آبادی، با اعلام اینکه استفاده از فضای مجازی و اینترنت برای سنین  کمتر12 الی13 سال مناسب نیست گفت: باید الگوهای رفتاری مناسبی برای کودکان معرفی کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: