• چهارشنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 943-16814-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : پوششی

مدیر عامل انجمن سلامت بانوان کرمان خبرداد:

راه‌اندازی خانه بهداشت در روستای چهارده معصوم

کارشناس ارشد دفتر مشارکتهای اجتماعی سازمانهای مردم نهاد درخیریه های حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمان و مدیر عامل انجمن سلامت بانوان کرمان از راه اندازی خانه بهداشت در روستای چهارده معصوم خبر داد و گفت: اگرچه با تیمی که در اختیار داریم سعی شده است حداقل مشکلات بهداشتی رفع شود اما باز کافی نبوده و راه اندازی خانه بهداشت در آن منطقه بسیار لازم و ضروری است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، معضل حاشيه نشيني در بخش عظيمي از كشورهاي جهان، به ويژه در كلانشهرها گريبانگير مديريت شهري مي با‌شد. آمارهاي موجود حكايـت از آن دارد كـه قريب 20 تا 30 درصد ساكنين كلانشهرها در سكونتگاههاي ناهنجار زندگي كرده و دست به گريبان معضلات خاص محـلات فوق است.

 حاشيه نشيني مترادف با آسيبها و انحرافات اجتماعي است اگر چه حاشيه نشينان آسيب زا و منحرف نيستند ولي شرايط و موقعيت جغرافيايي ايجاب ميكند تا براي منحرفان، منطقه اخلاقي و فرهنگي خاصي ايجاد شود.

زندگي حاشيه نشـيني و كنش متقابل اعضاي آنها با يكديگر عامل به وجود آورنده فرهنگ خاصي است كه با فرهنگ متداول حاكم بـر جامعـه تفـاوت دارد. خرده فرهنگ زاغهاي از افرادي تشكيل يافته كه كم و بيش مشكلات مشابهي دارند و ارتباطات آنها با يكديگر، ارزشها و گرايشهاي جديدي را پديد ميآورد. بنابراين بسياري از رفتارهايي كه در فرهنگ حـاكم جامعـه، ناهنجـار و يـا انحرافـي تلقـي ميشوند، در اين مكانها عادي هستند

به هرحال حل این مشکل باهمکاری و همراهی همه مسئولان  امکان پذیر می باشد  زیرا یکی از مهم ترین آموزه های قرآن و اهل بیت علیهم السلام خدمت به مردم و نیازمندان جامعه است . از دیدگاه مکتب حیاتبخش اهل بیت علیهم السلام خدمتگزاری به افراد جامعه، حد و مرزی ندارد و یک دین باور حقیقی در تمام صحنه های زندگی با الهام از رهبران آسمانی خویش می کوشد تا باری را از دوش دیگران بردارد و خدمتی را به بشر ارائه کند، گر چه فرد مخدوم، هم کیش او نباشد، البته خدمت به اهل ایمان اهمیت ویژه ای دارد .

نبود امکانات بهداشتی بزرگترین مشکل درمناطق حاشیه نشینی

گذشته از همه این مسایل سلامت و بهداشت حاشیه نشینان بسیار قابل توجه است که در حال حاضر تنها امور خیریه و مشارکت های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی در این راستا تلاش می کند .

کارشناس ارشد دفتر مشارکتهای اجتماعی سازمانهای مردم نهاد درخیریه های حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمان " زینب واعظی" در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر؛ گفت: در جلساتی که در رابطه با مشکلات بانوان استانمان داشتیم از وجود روستای محروم چهارده معصوم در حاشیه شهر کرمان با خبر شدیم .

وی ادامه داد: نداشتن امکانات بهداشتی ، رفاهی و آموزشی این منطقه باعث شد تمام ذهن و تلاشمان را جهت رفع مشکلات اهالی این منطقه به کار گیریم که باید بگویم اگر همت و نگرانی های قائم مقام رییس دانشگاه در امور مشارکت‌های اجتماعی،سازمان های مردم نهاد و خیریه‌های حوزه سلامت  نبود هیچ اقدامی صورت نمی گرفت.

واعظی بیان کرد: " برایم مهم نیست که این افراد از چه طریقی آنجا ساکن شده اند ، رسیدگی به آنها وظیفه ام خواهد بود".

حاشیه نشینان انسان هستند و حق زندگی دارند

وی اظهار کرد: "تمامی کودکانی که در روستای چهارده معصوم زندگی می کنند از سوء تغذیه رنج می برند" که حدود دو هفته است با همکاری تعدادی از خیرین و مشارکت خود اهالی موفق به پخش غذا در بینشان شدیم.

مدیر عامل انجمن سلامت بانوان استان کرمان اظهار کرد: سعی کرده ایم با استفاده از نیرو توان همان مردم به آبادانی منطقه محروماشان کمک کنیم زیرا آنها انسان هستند و حق زندگی کردن را مانند دیگر اقشار جامعه  دارند.

وی همچنین از راه اندازی خانه بهداشت در روستای چهارده معصوم خبر داد و گفت: اگرچه با تیمی که در اختیار داریم سعی شده است حداقل مشکلات بهداشتی رفع شود اما باز کافی نبوده و راه اندازی خانه بهداشت در آن منطقه بسیار لازم و ضروری است.

واعظی رسالت هر انسانی را کمک به افراد نیازمند دانست و  تصریح کرد:رسالت خود را هرگز فراموش نخواهم کرد اینکه آنها دارای مجوز هستند یا نه دلیلی برای کمک نکردن به انها نمی شود برعکس  تا زمانی که مردم در ان مناطق هستند و زندگی می کنند وظیفه رسیدگی به آنها را داریم و نباید نسبت به انها بی تفاوت باشیم.

کارشناس ارشد دفتر مشارکتهای اجتماعی سازمانهای مردم نهاد درخیریه های حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: اکثر مردانی که در روستای چهارده معصوم زندگی می کنند گرفتار اعتیاد هستند و از بیکاری وضعیتشان نا به سامان است از این رو مینی بوسی را دانشگاه علوم پزشکی در اختیار واحد مشارکت های مردمی قرار داد و ما هر روز به افرادی که معتاد هستند و علاقمند به ترک می باشند با مشارکت و مشاوره از واحدهای کمک ترک اعتیاد و کارشناسان مربوط مقداری متادون در بینشان عرضه می کنیم.

وی از راه اندازی کلاس های فرهنگی در آن مکان خبر داد و گفت: کلاس های پته دوزی ، بافتنی ، مهارت های زندگی، قرآن و ... از جمله کلاس هایی است که برگزار و مورد استقبال زیادی قرار می گیرد .

واعظی بیان کرد: امید است با یادگیری از این کلاس ها بتوانند برای در آینده ای نه چندان دور برای خود کسب درامد کنند .

وی همچنین خواستار مشارکت خیرین و سازمان های مردم نهاد شد و گفت: باید تمام دستگاه های مردم نهاد همکاری داشته باشند تا چنین مشکلاتی در جامعه ریشه کن شود.

واعظی بیان کرد: خیرین می توانند در صورت تمایل به عضویت داوطلبانه در امور خیریه و مشارکت های اجتماعی به وب سایت ejtemaee.kmu.ac.ir مراجعه فرمایند.

کارشناس ارشد دفتر مشارکتهای اجتماعی سازمانهای مردم نهاد درخیریه های حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرماندر پایان خاطر نشان کرد: راه اندازی بانک اطلاعاتی به همراه سه خانه دیگر در خیابان شفا کوچه ده و شهرک افضلی پور از دیگر فعالیت های .. خواهد بود .

بیشترین آمار جرائم مربوط به مناطق حاشیه نشین

لازم به ذکر است " علی سیدی " معاون دادستان عمومی و انقلاب کرمان در رابطه با مسایل و مشکلات حاشیه نشینان گفت: ما با حاشیه نشینان مبارزه نخواهیم کرد بلکه با زمین خواران در حال مبارزه هستیم .

وی ادامه داد: زمین هایی که غیر قانونی تصرف شده اند و فاقد استحکام هستند تخریب می شوند.

معاون دادستان همچنین بیشترین آمار جرائم را مربوط به حاشیه نشینان دانست و گفت: یقینا حاشینه نشینان به دلیل فقر دست به هر کاری می زند و مجرم شناخته می شوند .

سیدی در پایان خاطر نشان کرد: حاشیه نشینی محدوده ای دارد اما امروزه شاهد پیرشفت روز افزون حاشیه نشینان به کرمان هستیم که باید از این امر جلوگیری شود.

وجود 9 میلیون نفر حاشیه نشین در کلان شهرها

همچنین "ابوالقاسم سیف الهی " شهردار کرمان در ادامه درباره روند مقابله با حاشیه نشینی در کرمان و تکلیف کسانی که در این حاشیه ها حضور دارند، بیان کرد: در ایران 9 میلیون نفر حاشیه نشین وجود دارد و مقابله با حاشیه نشینی نگاه ملی و استانی است.

شهردار کرمان گفت: نگاه کشور این است که نمی شود این جمعیت را رها کرد و باید کار فرهنگی انجام شود و همزمان نیز بهداشت و درمان برای ارائه خدمات به این جمعیت 10 هزار خانه بهداشت را در کشور در حال احداث دارد تا به مشکلات حاشیه نشینان رسیدگی کند که حرکت پیشگیرانه است.

وی افزود: حرکت ضربتی نیز برای مقابله با حاشیه نشینی لازم بود که این اقدام در استان کرمان انجام و حاشیه نشینی بیش از 95 درصد متوقف شده و دیگر نفع اقتصادی برای زمین خواران ندارد.

سیف الهی درباره ساماندهی حاشیه نشینان کرمان گفت: در کرمان حاشیه نشین خطرناک و معضل بزرگ نداریم و حاشیه نشینان الله آباد با در اختیار قرار دادن زمین 10 هکتاری به بنیاد مسکن، در حال ساماندهی هستند تا مستقر شده و آلونک های آنها تخریب شود.

وی با بیان جمعیت حاشیه نشین کرمان بیش از 20 هزار نفر نیست و باید این جمعیت قانون مند شود، گفت: حاشیه نشینی روستای شیشه گر متوقف شده و طرح کمربند سبز شهر کرمان در حال اجراست.

شهردار کرمان اظهار کرد: با ساماندهی وضعیت حاشیه نشینی، می توانیم این جمعیت را در حد 10 هزار نفر نگه داریم.

وی در پایان درباره ایجاد موزه تاریخی کرمان گفت: کار مرمت و بازسازی مدرسه حیاتی در حال انجام است و به زودی به عنوان موزه تاریخی کرمان به بهره برداری می رسد.

گزارش از «نجمه بهرم نژاد» خبرنگار ایسنای منطقه کویر


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: