• سه شنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 933-12614-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : دریافتی

/گزارش/

دیار کریمان مهیای جشن نیمه شعبان

خیابانهای شهر چراغانی و آذین بندی شده ، پارچه‌ها و حریرهای رنگی جلوه ای خاص به شهر بخشیده اند ، بوی گلاب و اسپند در گوشه گوشه شهر آکنده است، مغازه های فروش ظروف یکبار مصرف برای توزیع شربت عید شلوغ است، همه برای جشنی بزرگ آماده می شوند ...

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، نزدیک نیمه شعبان شهر حال و هوای دیگری دارد، غرق در شور و نشاط است،  کوچه‌ها آذین بندان شده، همه جا را ریسه  کشیده اند، اهالی همه محله‌ها جلوی درب خانه هایشان را آب و جارو می‌کنند، شور و نشاط مردم به وی‍ژه جوانان و نوجوانان افزایش یافته و همه خود را برای برگزاری باشکوه جشن های نیمه شعبان آماده می کنند.

 

از ابتدای ماه پرفضیلت و مبارک شعبان، جشن‌های شعبان در کرمان برگزار شده و مردم دیار کریمان با آذین‌بندی دوباره شهر، آماده برگزاری جشن میلاد حضرت مهدی (عج) می‌شوند.

 

این روزها بازار پخش شیرینی، نذورات و خیرات گرم است و عاشقان و منتظران امام زمان (عج) ساعات پرکاری را سپری می کنند، قشرهای مخنلف مردم و بویژه جوانان و نوجوانان با آذین بندی کوچه و خیابان و پخش شربت و شیرینی منتظر عرض ارادت و مهیای برگزاری جشن میلاد حضرت مهدی(عج) شده اند.

 

مساجد شهر کرمان نیز در آستانه فرا رسیدن جشن نیمه شعبان خود را برای ولادت منجی عالم بشریت آماده می کنند تا با ارتقای روحیه نشاط معنوی و اجتماعی علاوه بر میزبان جشن های مردمی، پس از آن نیز مهیای میزبانی روزه داران با آغاز  مبارک رمضان  باشند .

 

"علی احمدی" امام جماعت یکی از مساجد کرمان به ایسنا می گوید: جشنهای مردمی و آذین بندی های کوچک و بزرگ در همه جای شهر نوید بخش آنانی است که دلشان در گرو محبتی خدایی می تپد.

 

وی می افزاید : شادمانی از فرا رسیدن نیمه شعبان و میلاد حضرت مهدی (عج) به واقع نمونه ای از نشاط معنوی است و به مبارکی این ایام، مساجد هم خود را برای جشن های نیمه شعبان آماده می کنند چرا که ارتقای روحیه نشاط معنوی  در جشن ها و اعیاد ما مهم‌ترین رویکرد فرهنگی مساجد است .

 

او می گوید: از ابتدای ماه مبارک شعبان مداحان  اهل بیت (ع)  در مسجد به برگزاری مراسم های جشن پرداخته اند و شور و اشتیاقی خاص را در جوانان و نوجوانان به وجود آورده اند .

 

احمدی می گوید: جوانان مسجدي  ما  در روز نيمه شعبان با شور و شعفي خاص به استقبال اين روز عزيز رفته و مراسم پرشكوهي را برگزار مي كنند و ارادت خود را نسبت به آن حضرت ابراز مي نمايند.

 

و اما قرار است 50  جشن محوری در شب نیمه شعبان در شهر کرمان برگزار شود، "مهدی صدفی" رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کرمان می‌گوید: جشن‌های نیمه شعبان با هدف ترویج فرهنگ مهدویت و با محوریت مردم در سراسر استان و در کرمان هم در همه مساجد و تکایا برگزار می شوند .

 

وی ادامه می‌دهد: با توجه به تاکیدات فراوان بر احیای نیمه شعبان ، این مراسم معنوی  در بیت المهدی (عج) مسجد چهارده معصوم (ع) و مهدیه شهدا برگزار می شود.

 

صدفی،2 شب آتش بازی در مهدیه مسجد صاحب الزمان، برپایی نمایشگاه های عکس و کتاب و ایستگاه های صلواتی، برگزاری مسابقات فرهنگی و ورزشی و قرآنی و برپایی مجلس دعا، پرسش و پاسخ جوانان، برپایی نشست های علمی، فرهنگی و تخصصی، نماهنگ های پر محتوا و متنوع را از برنامه های ستاد شعبانیه استان کرمان عنوان و ادامه می دهد : توزیع محصولات فرهنگی و هنری، توزیع کتاب های مهدویت، برگزاری مسابقه دل نوشته ای به امام زمان (عج) و برگزاری آیین بیعت با امام زمان (عج) در ادارات از دیگر برنامه های ستاد شعبانیه استان کرمان است.

 

مسوول ستاد شعبانیه استان کرمان می گوید: جشن بزرگ و باشکوهی نیز با همکاری شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و ستاد نمازجمعه در مصلای بزرگ امام علی (ع) کرمان از ساعت 10 و 30 دقیقه صبح نیمه شعبان برگزار می شود.

 

وی با بیان اینکه  دین اسلام مدیون بعثت، غدیر، عاشورا و مهدویت است ، می‌گوید: ضمن حفظ روحیه شادی و جشن در مناسبت های نیمه شعبان باید تلاش کنیم تا این آیین ها به دور از هر گونه انحراف، خرافات و ابتذال برگزار شود.

 

جشن میلاد گل نرگس در شهربازی کرمان برگزار می‌شود

 

مدیرعامل شهربازی کرمان نیز از برپایی جشن میلاد گل نرگس به مناسبت گرامی‌داشت ولادت با سعادت حضرت ولی‌عصر (عج) در این مکان خبر می دهد.

 

"رسول تولایی" می‌گوید: در روز نیمه شعبان ورودی شهربازی برای عموم رایگان است؛ ضمن اینکه همشهریان می‌توانند از وسایل شهربازی با تخفیف 50 درصد استفاده کنند.

 

وی ادامه می دهد: در شب نیمه شعبان نیز جشن بزرگ و با شکوه میلاد گل نرگس با برنامه‌های شاد و متنوع توسط هنرمندان و اهدای جوایز در محل شهربازی کرمان برگزار می شود .

 

آذین بندی و نورپردازی ویژه چهارراه شعبانیه کرمان

 

با نزدیک شدن به عید‌ بزرگ نیمه ‌شعبان، آذین‌بندی و چراغانی معابر کرمان از سوی شهروندان و مدیریت شهری رونق گرفته است .

 

شهردار منطقه‌ چهار کرمان با بیان اینکه چهارراه شعبانیه کرمان آذین بندی خاصی شده است، می گوید: به منظور گرامی‌داشت اعیاد فرخنده و با سعادت شعبانیه و میلاد حضرت مهدی (عج) و در راستای ارتقای کیفیت محیط‌های شهری و به‌سازی جلوه‌های شبانه معابر و میادین شهر، نقاط مختلف منطقه آذین‌بندی و نورپردازی شده است.

 

"علی خدادادی" می‌گوید: آذین‌بندی و نصب پرچم‌های رنگی در این منطقه به مناسبت اعیاد فرخنده شعبانیه و ولادت حضرت مهدی (عج) به طور باشکوهی انجام گرفته است .

 

وی می افزاید: در این راستا پرچم‌های رنگی در پل فجر و پژوهش، بولوار 22 بهمن و خیابان سرباز نصب شده است.

 

شهردار منطقه‌ چهار کرمان ادامه می دهد: نصب ریسه‌ی رنگی در محدوده‌ سه راهی 17 شهریور، چهارراه شعبانیه و نصب بنر مربوط به اعیاد شعبانیه از دیگر اقدامات در دست اجرا در این منطقه به مناسبت ایام‌ شعبانیه است.

 

خدادادی با اشاره به نصب ریسه‌ رنگی در میدان خواجوی کرمانی هم‌راه با نورپردازی این میدان، می‌افزاید: از آنجاییکه ایجاد جلوه‌های بصری یکی از اقدامات اصلی در زیباسازی شهر به شمار می‌رود سعی نموده ایم با انجام آذین‌بندی و اجرای نورپردازی حرکت و پویایی و هم‌چنین شور و نشاط در کالبد شهر ایجاد نماییم .

 

و اما اعیاد شعبانیه و جشن‌های آن را که پشت سر گذاشتیم و آن همه هیاهو و شادی تمام شد، خیابان‌های شهر از لیوان‌های یکبار مصرف و ظروف خالی نذری پر می شود و ما شاید هیچگاه به زحماتی که برای جمع آوری، حمل و دفن این نوع زباله‌ها توسط کارگران کشیده می‌شود، نمی‌اندیشیم‌ ، بهتر این است ما به عنوان یک شهروند سعی کنیم تا با تحمل کمی سختی زباله خود را در کوچه و خیابان رها نکنیم تا هم کسی را آزرده خاطر نکرده باشیم و هم اینکه لبخندی را به خادمان شهر هدیه کرده باشیم‌. 

 

گزارش از: فرزانه لشکری، خبرنگار ایسنا منطقه کویر


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: