• شنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۰ - ۱۵:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 903-6887-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مراسم بزرگداشت شصت و هفتمین سالگرد "احمد یزدان پناه" معروف به "دیلمقانی" برگزار شد

مراسم بزرگداشت شصت و هفتمین سالگرد واقف خیر اندیش احمد یزدان پناه معروف به دیلمقانی در محل مجتمع فرهنگی و تربیتی دیلمقانی برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر،  در این مراسم که با حضور جمعی از نوادگان این بزرگمرد و مردم کرمان و مسوولین برگزار شد حجت الاسلام"محمد قاسمی زاده" مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان کرمان گفت: مرحوم یزدانپناه با وقف اثر بزرگ خود-مجتمع فرهنگی و تربیتی دیلمقانی- علاوه بر اینکه نام نیک خود را برای همیشه جاودانه کرد و انسان های زیادی را سر و سامان بخشید.

 

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان کرمان با بیان اینکه در مدت 67 سال از قتل مرحوم دیلمقانی، هزاران نفر از ایتام استان در املاک و موقوفات وی زندگی کرده، تحصیل نموده و افراد مفیدی برای جامعه شدند، تصریح کرد: اگر حمایت های این موقوفه و عمل نیک دیلمقانی نبود آینده این افراد نامعلوم بود.

 

وی بیان کرد: در گذشته بدون توجه به وقفنامه، دختران را تا زمان ازدواج و پسران را تا مقطع دیپلم در این مکان نگهداری می کردند که این امر، علاوه بر معضلات و مشکلاتی که در نگهداری آنان ایجاد می کرد باعث می شد تا تعداد کمتری از ایتام از این مزایا استفاده کنند که پس از بازخوانی و مطالعه دقیق وقف نامه مشخص شد تنها نگه داری از اطفال در این مکان جایز است و در سال های اخیر سعی شده است تا بر اساس متن وقفنامه عمل شود.

 

حجت الاسلام قاسمی زاده با بیان اینکه متن وقفنامه و عمل به نیت واقف اولویت اصلی کار اوقاف است، اظهار کرد: بر همین مبنا همه افرادی که در مجتمع نگه داری می شوند و دیگر نام طفل بر آنان اطلاق نمی شد، ترخیص شده اند و اکنون دختران تا مقطع سوم راهنمایی و پسران تا پنجم دبستان در این مکان نگهداری می شوند.

 

وی با اشاره به مقام والای واقفان نیک اندیش و لزوم ارزش نهادن به آرمان های آنان، افزود: انعکاس آثار و برکات وقف در میان مردم و آشنا ساختن مردم با زندگی واقفین خیراندیش و تفکرات والا و انسانی واقفین باعث تشویق بیش از پیش مردم به انجام عمل نیک و خداپسندانه وقف می شود.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با اشاره به اینکه وارثان مرحوم دیلمقانی به نحو شایسته ای به ارزش کار نیک وی پی برده اند، بیان کرد: املاکی که از این مرحوم به ارث رسیده است توسط فرزندان و نوادگان این بزرگمرد به مجتمع فرهنگی و تربیتی دیلمقانی اهدا شد تا در مخارج ایتام هزینه شود.

 

یادآوری می شود: مرحوم احمد یزدانپناه معروف به دیلمقانی از واقفین بزرگ استان است که در سال 1323 در جاده زرند به قتل رسید، وی مجتمع فرهنگی و تربیتی دیلمقانی را واقع در خیابان شهدا برای نگهداری از کودکان یتیم و بی سرپرست وقف کرد که منشأ آثار بسیار مثبتی در جامعه شده است و هم اکنون تعداد 50 نفر از کودکان بی سرپرست اعم از دختر و پسر در این مجتمع نگه داری می شوند که همه هزینه های جاری از قیبل غذا پوشاک و ... از این مکان تأمین می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: